Jak vybíráte úchytky a knoflíky pro kuchyňské skříňky?

Jak vybíráte úchytky a knoflíky pro kuchyňské skříňky?
Úchytky a knoflíky kuchyňských skříněk jsou třešničkou na dortu každého designu. Pokud jsou správně namontovány, nádherně podtrhnou styl a charakter místnosti. Náhodně zakoupené mohou pokazit i ten nejpečlivěji propracovaný interiér. Na co byste tedy měli brát ohled při výběru knoflíků a úchytek na kuchyňská čela?


Výběr knoflíků a úchytek pro kuchyňské skříňky. Nejdůležitější pravidla

Velikost
Úchytky a knoflíky by měly odpovídat jak stylu kuchyňského nábytku (o tom později), tak velikosti čel. Obecné pravidlo - kterého se drží většina interiérových designérů a architektů - zní, že čím větší jsou čela skříněk a zásuvek, tím větší jsou i knoflíky a úchytky. Nejdůležitější je zachovat proporce a harmonii. Zároveň se obvykle předpokládá, že pro kuchyně zařízené tradičnějším nebo přechodovým způsobem jsou vhodné úchytky, které jsou o 1/3 delší než čela skříněk nebo zásuvek. Pro modernější kuchyně se doporučuje používat delší úchytky, přibližně ve 2/3 délky čel skříněk nebo zásuvek.

Rozložení
Úchyty zásuvek se obvykle umísťují vodorovně a úchyty skříněk svisle. Jedná se o přirozené, praktické a univerzální řešení. V kuchyních představujících některý z klasických stylů se ho jednoduše držte. V moderních kuchyních však není vhodné toto pravidlo dodržovat automaticky, reflexivně. Nejprve zvažte, jaké linie ve vaší kuchyni dominují. Probíhají horizontálně, nebo vertikálně? Podívejte se na dojem, který vytváří vybavení kuchyně, obklady a barevné provedení. Jakmile budete mít jasnou představu o tom, zda se vaše kuchyně svažuje nahoru nebo dolů, můžete se rozhodnout, zda chcete tuto vertikalitu nebo horizontalitu zdůraznit nebo kompenzovat. Horizontálně orientované úchytky jsou mnoha odborníky považovány za dobrý způsob, jak dodat kuchyni určitou optickou dynamiku a vytvořit elegantnější, sofistikovanější vzhled.

Použití
Při výběru mezi úchytkami a knoflíky je dobré vzít v úvahu, jak těžké budou zásuvky. Pro zásuvky naplněné velkým množstvím hrnců a pánví nebo jiného nádobí jsou určitě vhodnější široké úchytky než knoflíky. Pokud je čelo zásuvky delší než 45 centimetrů, je vhodné použít buď rukojeť, nebo dva knoflíky.

Míchání
Použití úchytek a knoflíků současně - například: knoflíků zásuvek a úchytek dveří skříněk - není stylistickou chybou. Je však důležité být důsledný a vybírat výrobky ze stejné estetické linie.

Montáž
Když už mluvíme o důslednosti, připomeňme, ačkoli to možná není vhodné, že umístění úchytek nebo knoflíků by mělo být na všech frontách jednotné. Je také samozřejmé, že úchytky nebo knoflíky spodních skříněk umisťujeme nahoru a úchytky nebo knoflíky horních skříněk dolů. Neexistují žádná přesná pravidla, jak daleko od okraje bočně otevíraného čela by měla být umístěna klička nebo úchytka. Vzhledem k jednoduchým fyzikálním zákonům, tj. fungování pákového mechanismu, je známo, že rozhodně spíše blíže než dále. O tom, zda bude o půl centimetru tak či onak, rozhoduje estetika a pohodlí - např. aby se vešla na dosah ruky. Pokud má přední část rámovou konstrukci, jsou zdaleka nejpřehlednější kliky přišroubované uprostřed tohoto prvku. Úchyty zásuvek a skříní, které se otevírají nahoru nebo dolů, se montují uprostřed.
Jaké typy úchytek kuchyňských skříněk existují?
Nejčastější dělení úchytek pro kuchyňská čela je následující:
- Tradiční úchytky, které mají podobu více či méně jemného oblouku nebo jednoduše mírně zploštělého písmene "C".

Tradiční úchytky
- Madla se zábradlím, připomínající lišty podél okraje paluby jachty, ve tvaru gymnastického zábradlí(?); jednoduchá, uhlazená varianta, která je v současné době velmi módní. Držáky zábradlí lze instalovat vodorovně i svisle. Nic také nebrání použití úchytů tohoto typu v různých délkách v rámci jedné povrchové úpravy; např. delší pro zásuvky a kratší pro skříňky. Úchyty zábradlí mohou mít plochý nebo trubkový průřez.

Rukojeť zábradlí
- Hranaté úchytky, které jakoby "vystupují" z vnitřku skříňky nebo zásuvky ven; mohou mít průřez ve tvaru písmene "L" nebo "C". Hranaté úchytky jsou často k dispozici jako profily o délce několika metrů, které lze zkrátit tak, aby odpovídaly rozměrům vaší skříňky, a to i té nejnestandardnější. Tento typ řešení je nenápadný, mimořádně lehký a nenápadný, a to i v malých kuchyních.

Úchytka na hraně
- Skořepinové úchytky nebo takzvané hrníčkové úchytky - oba názvy, polský i anglický, jsou stejně platné, protože tvar těchto výrazných úchytek připomíná právě skořepinu nebo polovinu talíře vyrůstající z přední části.

Skořepinová rukojeť
- Zapuštěné úchytky, které se skládají ze součásti, jež je vlepena do hloubky kusu nábytku. Zapuštěné úchytky vyžadují vyvrtání širšího otvoru v přední části, což je mnohem obtížnější a časově náročnější než pouhé vyvrtání otvorů pro šrouby, jak je tomu u jiných typů úchytek. Můžeme s nimi však dosáhnout atraktivního efektu prakticky rovných ploch.
- Tip-on/Push to Open, tj. skříňky bez úchytky, které se otevírají stisknutím čela.

Skříňky s výklopem
- T-Bar, přechodné řešení mezi knoflíkem a úchytkou; název přímo odkazuje na tvar tohoto typu povrchové úpravy: písmeno "T".

Úchytka T-Bar
- Další - alternativní řešení zahrnují například úchytky v podobě kožených "pásků" nebo "poutek", které jsou stále populárnější.
Jaké typy knoflíků kuchyňských skříněk existují?
Knoflíky kuchyňských skříněk mohou mít podobu koule, válce s výřezem pro prst, obráceného kužele nebo kruhu, elipsy, obdélníku, čtverce na nožce (různé "houbičky"); mohou být zcela hladké nebo bohatě zdobené malbou či ornamenty. Vzhledem k výše uvedenému bude prakticky jediným objektivním a věcným dělením knoflíků kuchyňských skříněk to, které se soustředí na jejich velikost:
- Knoflíky do průměru 20 milimetrů jsou malé knoflíky. Miniaturní knoflíky jsou mimořádně subtilní, ale přitažlivé ozdoby, jako jsou tyčinkové náušnice. Je však třeba mít na paměti, že k otevírání skříněk nebo zásuvek vybavených tak malými součástkami jsou zapotřebí zdatné prsty; malé děti nebo osoby s kloubními potížemi zde mohou mít vážné problémy.

Malé knoflíky
- Knoflíky o průměru 20 až 40 milimetrů jsou středně velké knoflíky. Většina komerčně dostupných knoflíků spadá do tohoto rozmezí. Takové knoflíky se reflexivně uchopují dvěma prsty: palcem a ukazováčkem, někdy si pomáhají prostředníčkem.

Středně velké knoflíky
- Knoflíky o průměru větším než 40 milimetrů jsou velké knoflíky. Velké knoflíky, ačkoli se stále jedná o bodové řešení, přesahují kategorii skromné a nenápadné dekorace. Jsou silným, rozhodným akcentem, který okamžitě upoutá pozornost. Pro uchopení velkého knoflíku je třeba rozevřít celou ruku - pro některé uživatele to bude velmi pohodlné, pro jiné nikoli.
Z čeho mohou být vyrobeny úchytky a knoflíky kuchyňských skříněk?
Knoflíky a úchytky se vyrábějí z nejrůznějších materiálů. Nejoblíbenější jsou různé kovové slitiny: mosaz, nikl, cín, bronz a samozřejmě hliník. Vybírat můžeme také úchytky a knoflíky z keramiky (včetně porcelánu), skla (včetně křišťálu), dřeva, plastu nebo kůže. Při rozhodování se řiďme nejen jejich vzhledem, ale také odolností a funkčností. Například: mosazné a bronzové kování má dlouhou životnost a přirozený antibakteriální účinek. Hliník se velmi snadno čistí, což se o kůži říci nedá.

Jaké povrchové úpravy mohou mít úchytky a knoflíky kuchyňských skříněk?
Kromě typu, velikosti a materiálu je klíčovým parametrem při výběru úchytky nebo knoflíku povrchová úprava. I v tomto ohledu je škála možností velmi široká. Můžeme najít knoflíky a úchytky s povrchovou úpravou ve vysokém lesku, matu, kartáčované, saténové, leštěné, olejované, lakované, lakované, stařené, starožitné atd.
Jak se úchytky a knoflíky hodí ke stylu kuchyně?
Jaké úchytky a knoflíky do kuchyně ve skandinávském stylu?
Typickou (abychom neřekli klišovitou) volbou pro kuchyni ve skandinávském stylu s bílými předěly jsou úchytky s mašlí (obvykle typu "kované železo") nebo úchytky se zábradlím v kontrastní černé barvě, případně v barvě saténového hliníku. Tato kombinace vypadá naprosto v pořádku, ale pokud chcete původní skandinávský styl ztvárnit o něco věrněji, zvolte jednoduché bílé knoflíky ve střední nebo velké velikosti.
Můžete si vybrat takto... ...nebo takto......nebo dokonce takto.
Jaké úchytky a knoflíky do kuchyně v loftovém stylu?
K exponovaným konstrukčním prvkům (cihly nebo beton, trubky, armatury atd.) plus určité strohosti loftového stylu se skvěle hodí dlouhé, výrazné úchytky na zábradlí nebo keřové úchytky.
Úchyty zábradlí v kuchyni v loftovém styluDlouhé okrajové úchyty v kuchyni v loftovém stylu.
Jaké úchytky a knoflíky do kuchyní v rustikálním stylu?
Kuchyně v rustikálním stylu - anglický, provensálský, chalupářský, farmářský atd. - Velmi si oblíbily mušlové úchytky a porcelánové knoflíky. Vhodné budou mahagonové bronzové, měděné nebo mosazné povrchy. Vybírejte materiály, které mají tendenci získávat přirozenou patinu, která podtrhne venkovský charakter uspořádání.

Jaké úchytky do kuchyně v tradičním stylu?
Pro dřevěná čela (dýhovaná nebo v dýze podobné dřevu) zdobená rámečky, drážkami, frézováním nebo skleněnými vložkami se skvěle hodí bronzové kování. Nezapomeňte, že kuchyně v tradičním stylu jsou definovány detaily. Proto se nebojte dekorativních, efektních řešení.
Elegantně zakřivené úchytky v kuchyni v tradičním stylu
Jaké úchytky do kuchyně v moderním stylu?


Kuchyně v moderním stylu jsou založeny na rovných, horizontálně orientovaných liniích a čistých, hladkých plochách. Pro tuto estetiku jsou nejvhodnější řešení bez úchytek a klasickou volbou jsou také úchytky na zábradlí (zejména horizontální, jak bylo zmíněno výše). V moderních kuchyních se dobře uplatní nerezová ocel ve vysoce lesklém nebo kartáčovaném provedení. Pro dosažení jednotného, konzistentního vzhledu, s nímž jsou moderní kuchyně ztotožňovány, je dobré sladit tvar předních úchytek s úchytkami kuchyňských spotřebičů, například trouby.
Moderní kuchyně bez úchytek

Zpět do obchodu